Z czego składają się komputery?

Strona główna

Procesor

Płyta główna

Pamięć RAM

Karta graficzna

Dysk twardy

Zasilacz

Obudowa

Jakie są najlepsze procesory w kwietniu 2021?



Tanie a dobre?



Jak wybrać płytę główną?


Zasilacz – jeden z najważniejszych elementów w komputerze

Zasilacz również zalicza się do jednych z najważniejszych części w komputerze – wszystko dlatego, że ma za zadanie dostarczyć energię do poszczególnych podzespołów, a także zabezpieczyć je przed ewentualnymi awariami sieci elektrycznej. Główną cechą zasilacza jest moc znamionowa, która określa jaką obciążalność ma dana jednostka i z jak bardzo rozbudowaną konfiguracją sobie poradzi. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto również zwrócić uwagę na zastosowane okablowanie, gdyż może ono techniczne ograniczać możliwość podłączenia komponentów. Ponadto lepsze modele dysponują częściowo lub całkowicie modularnym okablowaniem, co ułatwia składanie i rozbudowę komputera. Zasilacz zwykle jest montowany na górze lub dole obudowy.

Podobnie jak przy płytach głównych jak i obudowach komputerowych, również w przypadku zasilaczy, liczą się standardy, rozmiar, rodzaje i ilość wtyczek, tabliczka znamionowa jak i wiele innych rzeczy. Często nawet wydające się nieistotnymi różnice pomiędzy modelami, de facto okazują się być na tyle ważne, że mogą zaważyć na tym czy zasilacz będzie elementem o którym można zapomnieć na długie lata, czy powodem niestabilności i problemów z komputerem w którym jest zainstalowany.

Zabezpieczenia w zasilaczach komputerowych:

  • Zabezpieczenie nadprądowe (IOP)- posiadają je nawet najtańsze zasilacze, gdyż pod tym enigmatycznym pojęciem kryje się dobrze znany wszystkim bezpiecznik. Jego zadaniem jest ochrona zasilacza przed zwarciami i przepięciami w sieci energetycznej.
  • Zabezpieczenie nadnapięciowe (OVP)-Zabezpieczenie nadnapięciowe wyłącza zasilacz, gdy napięcie wyjściowe przekracza określony zakres, przewyższając znacznie napięcie jakie teoretycznie powinno być podawane przez daną linię.
  • Zabezpieczenie przeciwzwarciowe (SCP)-Celem zabezpieczenia przeciwzwarciowego jest wyłączenie zasilacza w przypadku, gdy impedancja na wyjściu będzie niższa niż 0,1 Ohma. Zasilacz powinien wyłączyć się w momencie zwarcie linii +3,3V, +5V lub +12V do którejkolwiek innej linii.
  • Zabezpieczenie prądowe/przeciw-przeciążeniowe (OLP/OCP)-Zabezpieczenia zbliżone sposobem działania do zabezpieczenia nadnapięciowego. Wyłącza zasilacz, gdy prąd (OCP) lub moc (OLP) są zbyt wysokie. Dobrym przykładem gdy pojawiają się warunki, które uaktywniają to zabezpieczenie jest zbyt duże obciążenie zasilacza.
  • Zabezpieczenie przed przegrzaniem (Over-temperature Protection)-Zasilacz może posiadać czujnik temperatury, który w razie przegrzania wyłączy zasilacz. Przegrzanie jest zwykle spowodowane awarią wentylatora, lub przeciążeniem zasilacza. Jest ono montowane w praktycznie każdym zasilaczu z oferty naszego sklepu.
Tak wygląda przykładowy zasilacz który znajduje się w komputerach stacjonarnych. Odpowiada on za zasilenie całego komputera, bez niego włączenie go byłoby niemożliwe.








Z czego składają się komputery? Wszystkie prawa zastrzeżone!