Z czego składają się komputery?

Strona główna

Procesor

Płyta główna

Pamięć RAM

Karta graficzna

Dysk twardy

Zasilacz

Obudowa

Jakie są najlepsze procesory w kwietniu 2021?



Tanie a dobre?



Jak wybrać płytę główną?


Pamięć RAM - im więcej tym lepiej?

Pamięć RAM przechowuje wszystkie tymczasowe informacje – głównie są to dane aktualnie uruchomionych aplikacji, a także wyniki ich pracy. Mówi się, że im więcej dostępnej pamięci, tym sprawniejsza i bardziej komfortowa praca komputera. Warto jednak pamiętać, że pojemność pamięci ma szczególnie duże znaczenie w profesjonalnych zastosowaniach, gdzie ilość generowanych danych dochodzi do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu GB. W takich przypadkach dobrze więc zaopatrzyć się w większą ilość RAM-u (32 lub 64 GB), natomiast do standardowego, domowego komputera w zupełności wystarczy 8 lub 16 GB).

Obecnie na rynku można spotkać dwie generacje modułów pamięci RAM: starsze DDR3 i nowsze DDR4 (nie są one ze sobą kompatybilne, więc przed zakupem warto zerknąć do specyfikacji płyty głównej). W większości komputerów stacjonarnych wykorzystywane są standardowe moduły typu DIMM, natomiast w laptopach i mini-PC krótsze modele SO-DIMM. Najwydajniejsze modele dodatkowo są wyposażone w radiator, który ma za zadanie odprowadzić ciepło z kości pamięci, a także nadać całości efektowniejszego wyglądu.

Za co odpowiada RAM?

Jak już wiemy, w RAMie przeprowadzane są wszystkie operacje. Co to oznacza? Wystarczy, że chcecie wpisać literę do edytora i ta operacja jest przetworzona przez procesor z wykorzystaniem RAMu. Oczywiście są też bardziej skomplikowane operacje, jak podtrzymywanie wszystkich kart w przeglądarce, tak by chociażby Facebook wysyłał nam powiadomienia, a w tym samym czasie Youtube grał muzykę. Im więcej rzeczy robimy na raz i im bardziej wymagających tym więcej RAMu potrzebujemy.

Czym różni się pamięć DDR3 a DDR4?

Pamięć RAM po lewo to pamięć DDR4 a po prawo DDR3. Pod względem konstrukcyjnym pamięć DDR4 jest nieco wyższa, innych wizualnych różnic nie widać. Obydwie pamięci występują w różnych wariantach pod względem pojemności. Im więcej pamięci, tym sprawniejsze jest obsługiwanie i korzystanie z komputera. Ze względu na to, że wraz z postępem technologicznym nawet przeglądanie stron internetowych wymaga z czasem coraz lepszego sprzętu, obecnie nie zaleca się posiadania mniej niż 4 GB RAM – DDR3 lub DDR4. Świetnym rozwiązanie może być zdecydowanie się na pamięć RAM 16 GB, która zapewni gwarancję płynnego korzystania z gier i aplikacji także w dalszej przyszłości. Największa współcześnie pojemność jednej kości pamięci RAM DDR3 wynosi 32 GB, a jednej pamięci RAM DDR4 – 64 GB.









Z czego składają się komputery? Wszystkie prawa zastrzeżone!