Z czego składają się komputery?

Strona główna

Procesor

Płyta główna

Pamięć RAM

Karta graficzna

Dysk twardy

Zasilacz

Obudowa

Jakie są najlepsze procesory w kwietniu 2021?



Tanie a dobre?



Jak wybrać płytę główną?


Dysk twardy – wydajny SSD lub pojemny HDD

Dysk twardy służy do przechowywania wszelkiego rodzaju danych – począwszy od systemu operacyjnego i zainstalowanych aplikacji, przez dokumenty i wygenerowane pliki programów, a skończywszy na ulubionych filmach, zdjęciach i muzyce. Najważniejszą cechą jest więc pojemność, bo to właśnie od niej zależy ile danych będziemy mogli zmieścić na dysku.

Na rynku możemy spotkać dwa rodzaje dysków twardych: HDD i SSD:

  • Dyski HDD (magnetyczne, talerzowe) – zapisują dane na talerzach magnetycznych, więc charakteryzują się większą pojemnością i stosunkowo niską ceną.
  • Dyski SSD – w tym rodzaju dysków talerze zastąpiono układami scalonymi (kośćmi pamięci) – oferują one nawet kilkukrotnie wyższą wydajność, a przy tym są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jaki jest najlepszy rozmiar dysku twardego?

To zależy. Jeśli trzeba tylko przesyłać ograniczoną liczbę plików pomiędzy komputerem oraz dyskiem zawierającym kopię zapasową, wystarczy do tego mniejszy dysk. Chcąc utworzyć kopię zapasową całego komputera, a nawet kilku, lub jeśli przechowujesz wiele plików filmowych i muzycznych, będziesz potrzebować większego dysku.

Czy szybkość dysku twardego ma znaczenie?

Szybkość obrotowa (liczba obrotów na minutę lub RPM) jest relatywnie ważna. Im szybciej dysk (talerz) się kręci, tym szybciej komputer jest w stanie odnaleźć potrzebne pliki. Dysk twardy charakteryzujący się szybkością 7200 obr./min jest oczywiście szybszy niż dysk o szybkości 5400 obr./min. Ale w przypadku dysków zewnętrznych nie dostrzeżesz prawie żadnej różnicy pomiędzy tymi dwiema prędkościami wyrażonymi przez liczbę obr./min. To samo dotyczy dysków wewnętrznych, zwłaszcza w przypadku mniejszych plików. Jednocześnie zauważysz znaczącą poprawę w przypadku dysków twardych o szybkości 7200 obr./min, na których są zapisane większe pliki i aplikacje.

Po lewej widać dysk SSD, natomiast po prawo dysk HDD. Łatwo zauważyć różnicę w budowie









Z czego składają się komputery? Wszystkie prawa zastrzeżone!