Z czego składają się komputery?

Strona główna

Procesor

Płyta główna

Pamięć RAM

Karta graficzna

Dysk twardy

Zasilacz

Obudowa

Jakie są najlepsze procesory w kwietniu 2021?



Tanie a dobre?



Jak wybrać płytę główną?


Płyta główna - za co odpowiada?

Płyta główna komputera stanowi niezwykle istotną część w budowie komputera stacjonarnego. To na niej osadzone są inne podzespoły – procesor, pamięć operacyjna, karty rozszerzeń, dyski twarde, napędy optyczne lub gniazda umożliwiające ich podpięcie. Od modelu podstawki zależy, jak wydajny stanie się Twój PC, bo zadecyduje o tym, jakie moduły w nim zamontujesz. Zawsze trzeba wybierać wariant gwarantujący osiągnięcie efektywnego i niezawodnego działania, które spełni Twoje oczekiwania.

Dla osób, których nie interesuje informatyka, budowa płyty głównej to skomplikowana sprawa. Nic dziwnego, bo w zasadzie nikt nie musi znać dokładnie jej architektury, aby każdego dnia cieszyć się możliwościami komputera. Warto jednak przybliżyć nieco, jak wygląda konstrukcja elementu. Kto wie, kiedy zajdzie potrzeba skorzystania z takich informacji w praktyce.

Podział płyt głównych:

  • Format ATX — nowy, innowacyjny typ konstrukcji opatentowany w całości przez firmę Intel.
  • Format LPX — po raz pierwszy zaprezentowano go pod koniec lat 80. Występuje w nim jedna karta rozszerzająca magistrali, do której dołączysz na przykład karty graficzne lub sieciowe.
  • Format NLX — standard ułatwiający montaż i demontaż podzespołów komputerowych. Dostęp do poszczególnych elementów jest prostszy, dzięki czemu bez problemu możesz samodzielnie przeprowadzić wymianę wyposażenia.
  • Format WTX — wprowadzony na rynek przez Intel. Stosowano go w serwerach z wieloma układami CPU lub w profesjonalnych stacjach roboczych.
  • Format BTX — propozycja od Intela. Z założenia miał być następcą płyty głównej ATX, ale nie przyjęto go dobrze wśród producentów płyt głównych oraz komponentów i obecnie zaprzestano jego konstruowania.

Płyta główna w rozmiarze Micro ATX pasuje do obudów komputerowych typu Midi Tower, Micro Tower, Mini Tower i Full Tower. To pomniejszony format ATX, który zadebiutował w 1997 roku. Ten rozmiar płyty głównej dysponuje zazwyczaj mniejszą liczbą złącz i portów niż format ATX, ale za to może być stosowany w kompaktowych obudowach komputerowych.Płyta główna z socketem AM4 będzie kompatybilna z konsumenckimi procesorami AMD Ryzen. Socket AM4 dysponuje 1331 pinami i współpracuje z pamięcią DDR4. Ten model płyty głównej wyposażono w zintegrowaną kartę sieciową 10/100/1000, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z szybkiego łącza internetowego 1 Gbit/s. Taką przepustowość oferują np. sieci osiedlowe. Ostateczna prędkość transmisji danych będzie zależała od parametrów sieci, ale maksymalnie będzie to właśnie 1 Gbit/s, gdyż jest to górna granica w przypadku tej karty sieciowej. (Opisana zostala karta od Gigabyte GA-A320M-S2H Micro ATX)









Z czego składają się komputery? Wszystkie prawa zastrzeżone!